Kalistenika, czyli street workout – trening kalisteniczny

Dziś kalistenika cieszy się dużą popularnością. Stanowi uzupełnienie treningów, jest bazą wyjściową do budowy tkanki mięśniowej i chętnie korzystają z niej zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Trening kalisteniczny można wykonywać w domu, na siłowni albo wybierając tzw. street workout – ćwiczenia kalisteniczne w plenerze, np. na placach zabaw czy zewnętrznych siłowniach. Poznaj historię kalisteniki, zaczerpnij informacji o street workoucie i zacznij swoją przygodę z tego typu treningami!

Kalistenika – skąd wziął się pomysł na street workout

Kalistenika, jest to forma treningu siłowego z masą własnego ciała. Jego geneza sięga aż czasów starożytnej Grecji. Sama „Kalistenika” jest połączeniem dwóch greckich słów, „Kalos” oraz „Sthenos” które kolejno oznaczają piękno i siłę. Co więcej, niektóre źródła podają, że trening z masą ciała był podstawą wychowania wśród młodych Spartan ze względu na ogromny rozwój sprawności, nieocenionej na polu bitwy.

Idąc dalej śladem przeszłości, o kalistenice możemy przeczytać w średniowiecznych opowiadaniach o łucznikach Henryka V, którzy wykonują podciągnięcia na gałęziach drzew, żeby wyrobić siłę do naciągu ogromnego łuku.  W dzisiejszych czasach najpopularniejszą formą kalisteniki jest tzw. street workout, czyli trening kalisteniczny na „ulicy”.

Street workout – co musisz o nim wiedzieć?

Pierwotnie street workout opierał się na podstawowych kalistenicznych ćwiczeniach, takich jak pompki, podciągnięcia, pompki na poręczach (tzw.  dipy) , przysiady, brzuszki czy wznosy nóg oraz ich najróżniejsze wariacje.  Po pewnym czasie street workout ewoluował wraz z popularyzacją tego sportu. Dziś oczywiście, oprócz standardowych ćwiczeń, możemy zobaczyć także wiele elementów gimnastycznych takich, jak np. waga przodem w podporze (tzw. planche) czy stanie na rękach, a także charakterystyczne dla tego sportu elementy dynamiczne (akrobacje)  na drążku (takie jak „swing 360” czy „shrimp flip”).

Dla kogo trening kalisteniczny?

Czy każdy może zacząć trenować kalistenikę bądź uprawiać akrobatyczny street workout? Oczywiście! Kalistenika to rodzaj aktywności, który można uprawiać w dowolnym miejscu. Do wykonywania ćwiczeń nie są niezbędne żadne przyrządy, maszyny czy akcesoria. Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni, aby z powodzeniem odbyć trening kalisteniczny. Kalistenika dla początkujących to dopasowanie rodzaju aktywności do możliwości – nie każdy wykona pełne pompki, ale może np. zacząć od tzw. damskich na kolanach. Z kolei kalistenika plan dla zaawansowanych może obejmować zwiększoną liczbę powtórzeń, dodatkowe obciążenia czy bardziej zaawansowane kombinacje ćwiczeń.

Street workout z kolei można ćwiczyć na placach zabaw, plenerowych i stacjonarnych siłowniach, na coraz popularniejszych specjalnych placach do street workout-u, a nawet w domu! Jedyne czego potrzeba to chęci, pomysłowości, determinacji i OGROMNEJ cierpliwości. Trzeba bowiem pamiętać, że początki są bardzo trudne. Z czasem jednak odnotujesz progres (a mogę zapewnić, że będzie on zauważalny)  i ujrzysz piękno poruszania swoim ciałem w taki sposób, jaki wcześniej był nieosiągalny. Wówczas odkryjesz nieograniczony potencjał, jaki skrywa ludzkie ciało i z chęcią rozszerzysz swój trening kalisteniczny czy street workout’owy o nowe kombinacje.

Skąd popularność kalisteniki?

Wielu światowej sławy kulturystów, zwłaszcza ze „starej szkoły”, lokowało w swoich planach ćwiczenia kalisteniczne, stanowiące fundament pod ćwiczenia z wolnym ciężarem. Przykładowo, ulubionym ćwiczeniem Arnolda Schwarzeneggera na barki były pompki w staniu na rękach pod ścianą. Uważał on to ćwiczenie za najskuteczniejsze, jeśli chodzi o rozbudowę obręczy barkowej. Trzeba przyznać, że chyba miał racje – świadczy o tym jego zapierająca dech w piersi sylwetka z lat świetności. Z kolei klasyczne podciąganie na drążku to ćwiczenie odpowiednie dla rozbudowy szerokich pleców, które stanowi podstawę w treningu kalistenicznych i street workout’owym. Kalistenika plan treningowy to mnogość kombinacji. Najważniejsze, aby układając swój program dopasować go do możliwości organizmu i z czasem stopniowo zwiększać intensywność (np. liczbę powtórzeń czy dodawać nowe ćwiczenia kalisteniczne).

Podsumowując, kalistenikę czy street workout może ćwiczyć każdy – bez względu na wiek czy sprawność. Dodając do swojego planu trochę kalistenicznych ćwiczeń, które często niedoceniane, możesz dostarczyć do organizmu cenny bodziec, stanowiący podstawę rozbudowy tkanki mięśniowej! Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do trenera personalnego, który ułoży pod Ciebie plan treningowy kalistenika, a następnie nauczy poprawnego wykonywania ćwiczeń. Powodzenia!

Autor:

Mateusz Iwasieczko