Szybszy metabolizm po treningu, fakt czy mit?

Często słyszymy, że ktoś ma szybszy metabolizm, a ktoś inny wolniejszy. Coś spowalnia metabolizm a coś przyśpiesza. To jak to jest rzeczywiście? Czy mamy wpływ na tempo naszego metabolizmu? Czy faktycznie trening przyśpiesza nasz metabolizm? Na te pytania odpowiem w niniejszym artykule.

Metabolizm – co to jest?

Zacznijmy od tego czym jest metabolizm? Jest to po prostu proces zamieniania pożywienia w energię, która potrzeba jest aby funkcjonować na co dzień. Dlatego też często nazywamy go przemianą materii.

Metabolizm dzieli się na anabolizm i katabolizm, oba te procesy zachodzą w naszym organizmie niezależnie od naszej woli. Wyjaśnijmy krótko czym jest katabolizm i anabolizm. Katabolizm jest „przygotowaniem materiałów do budowy”. Jest to proces rozpadu związków, który dostarczyliśmy organizmowi. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie znacznych ilości energii, która jest nam niezbędna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, skurczów mięśni czy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu. Natomiast anabolizm to proces budowania nowych tkanek, czyli proces przeciwny do katabolizmu.

Metabolizm po treningu – przyspiesza czy spowalnia?

 Co spowalnia metabolizm:

– niskokaloryczne śniadanie,
– trening na czczo,
– trening o złej porze: początek dnia to idealny czas na,
– ćwiczenia dynamiczne jak bieganie, czy zajęcia fitness, wieczór na spokojniejsze ćwiczenia,
– przejadanie się,
– stres i brak snu.

Co przyspiesza metabolizm:

– śniadania bogate w węglowodany złożone i błonnik,
– picie dużej ilości wody,
– spożywanie przypraw: papryczki chilli, piepr9zu Cayenne, imbiru, czosnku, cynamonu,
– spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 dobrym źródłem tych kwasów jest: olej lniany, rzepakowy, nasiona lnu, orzechy włoskie, ryby oraz tran),
– różnicowana aktywność fizyczna,
– dobry sen i brak stresu.

No to jak to jest w końcu z tym metabolizmem podczas treningu. Treningi interwałowe, czy może samo cardio ?

Wielu z nas uważa, że treningi cardio przyspieszają nasz metabolizm. Owszem, poprawiają one naszą wydolność i wytrwałość, ale przemianę materii przyspieszają tylko podczas treningu. Takie treningi sprawiają, że nasze ciało jest maszyną do spalania tkanki tłuszczowej. Mimo, że ćwiczenia aerobowe wymagają pracy mięśni to nie jest to zbyt duża praca jak w przypadku innych forum aktywności i nie wymaga też dużo tkanki mięśniowej. Jedyną tkanką spalającą tłuszcz w ciele są mięśnie, więc aeroby nie są na tyle skuteczne aby spalić ten tłuszcz. Mówi się, że trening aerobowy podnosi metabolizm. Niestety to nieprawda, metabolizm jest w dużej mierze odpowiednikiem tego ile mięśni nosimy. Dlatego aeroby nie robią niczego nawet dla utrzymania tych mięśni a tym bardziej ich budowy, więc również nie przyczynią się do podniesienia metabolizmu podczas odpoczynku.

Najlepszym sposobem na pobudzenie metabolizmu są treningi interwałowe. To właśnie częste zmiany tempa i tętna przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu. Zawsze taki wysiłek to większy wydatek energii w danym momencie, a to właśnie ten element jest głównym czynnikiem generowania deficytu.

Oczywiście, że wysiłek o charakterze wysoko intensywnym może mieć wpływ na znaczną utratę tkanki tłuszczowej, co pokazują jasno fakty, jednak należy dokładnie przeanalizować cały ten proces.

Niestety musimy pogodzić się z prawdą, że nie istnieje coś takiego jak „przyśpieszony metabolizm”. Naszej fizjologii nie zmienimy, nie możemy żyć w przekonaniu o jakiś magicznych metodach treningowych. Po prostu skupmy się na tym co działa, czyli trenujemy intensywnie i z odpowiednią objętością takiego wysiłku, regenerujmy się oraz jedzmy odpowiednia ilość kcal – zadbajmy tutaj o naszą dietę, wprowadźmy deficyt.

Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości  – skontaktuj się z trenerem Total Fitness. Razem ustalicie strategię działania, która pozwoli Ci osiągnąć wymarzone efekty. Powodzenia!