Tabata

Tabata

zajęcia wzmacniające

Tabata


Tabata jest popularnym programem ćwiczeniowym, który cieszy się w naszych klubach fitness dużą popularnością. Pod tą nazwą kryje się interwałowy trening metaboliczny, który bazuje na intensywnych ćwiczeniach z obciążeniem własnego ciała. Niekiedy również wykorzystuje się różnego rodzaju dodatkowe akcesoria i ciężary – np. stepy, maty, piłki, hantle czy kettle, co pozwala osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

A zatem co to jest tabata? Otóż cały program opiera się na pewnej sekwencji – 20 sekund ćwiczeń wykonywanych na maksimum możliwości, a następnie 10 sekund przerwy – i tak powtarzamy 8 razy. Celem treningu jest: poprawa wydolności anaerobowej (beztlenowej), poprawa wydolności aerobowej (tlenowej), zwiększenie wytrzymałości i wydolności organizmu, redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej.

Tabata – efekty:  • redukcja tkanki tłuszczowej;

  • wzmocnienie ciała;

  • budowa tkanki mięśniowej;

  • zwiększona wydolność organizmu;

  • poprawa kondycji;

  • pokonywanie własnych barier;

  • lepsze samopoczucie i satysfakcja po treningu.


Jak wygląda trening tabata w Total Fitness?


Tak jak wspomnieliśmy, pod pojęciem „tabata” należy rozumieć czterominutowy trening interwałowy, pozwalający na zaangażowanie do pracy niemal wszystkich mięśni ciała. W związku z tym zawsze poprzedzamy go solidną rozgrzewką, mobilizującą ciało do wysiłku. Trening tabata prowadzony jest przez doświadczonych instruktorów, którzy prezentują poszczególne ćwiczenia i czuwają nad poprawnością ich wykonywania.

Zajęcia odbywają się w rytm zagrzewających do wysiłku piosenek, wyraźnie podzielonych na wspomniane wcześniej sekwencje. Dzięki temu każdy uczestnik wie, kiedy jest pora na chwilę oddechu, a kiedy czas na intensywne ćwiczenia. Tych jest całkiem sporo – mogą pojawić się np. przysiady, wykroki, burpee, ćwiczenia z piłkami, wskoki na skrzynie i wiele innych. Jedno jest jednak pewne – w tabata zasady są takie, że masz się zmęczyć i spalić sporą porcję kalorii.

Nie bez powodu więc pojawiają się liczne zapytania, jak często należy uczęszczać na treningi, jakie są efekty oraz ile kcal można spalić podczas jednej sesji. Tabata to jeden z ulubionych treningów osób redukujących tkankę tłuszczową oraz pracujących nad kondycją i wydolnością organizmu. Zwieńczeniem treningu zawsze jest stretching, który wycisza, rozciąga mięśnie i przygotowuje ciało do jakże potrzebnej regeneracji.

Tabata – dla kogo polecane są zajęcia?


Wiele osób zastanawia się czy tabata dla początkujących to dobry rodzaj treningu. W naszym klubie zapraszamy na te zajęcia każdego – bez względu na wiek, płeć czy zaawansowanie w treningach. Możesz bowiem wykonywać ćwiczenia własnym tempem. Niemniej warto wiedzieć, że trening tabata ma wysoką intensywność i niewiele przerw. Trzeba zatem być przygotowanym na stopniowe obciążanie własnego ciała. Każdy będzie jednak zadowolony – dzięki tabacie można wydajnie pracować nad pożądaną masą mięśniową i muskulaturą. Można przy tym zwiększyć tempo metabolizmu organizmu, w wyniku czego szybciej stracisz zbędną tkankę tłuszczową. Zapisując się na zajęcia w Total Fitness i uczęszczając na nie 2-3 razy w tygodniu, szybko poprawisz formę i spalisz zbędne kalorie. Podejmij wyzwanie – tabata to trening, który dostarczy Ci mnóstwa pozytywnych efektów i wprawi w świetny nastrój!
Instruktorzy:
czas
50 minut
spalone kalorie
do 600 kalorii
poziom trudności
Dla wszystkich