Jak wybrać buty do biegania?

Jakie buty do biegania wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy, kto regularnie biega bądź ma dopiero zamiar zaprzyjaźnić się z tą formą aktywności. Zanim jednak wybierzemy najbardziej kolorowe i najdroższe buty, warto pomyśleć, czy będą one dla nas odpowiednie. Buty do biegania muszą bowiem posiadać pewne cechy, które wpłyną nie tylko na wygląd i komfort, ale też na bezpieczeństwo. Sprawdź, jak dobrać buty do biegania!

Buty do biegania – ważne jest ustawienie stopy

Każdy z nas ma inaczej ustawioną stopę, ale co to ma wspólnego z butami? Wszystkie profesjonalne buty do biegania mają w przeznaczeniu to, do jakiej stopy zostały stworzone. Głównie chodzi o komfort użytkowania oraz o to, aby nie pogłębiać deformacji stopy i nie narażać się na niepotrzebny ból podczas biegu. Wyróżnia się trzy rodzaje ustawienia:

Stopa neutralna – prawidłowa w budowie, z lekkim wysklepieniem łuku stopy po stronie przyśrodkowej. W tym przypadku istnieje szeroki wybór butów do biegania – warto natomiast zwrócić uwagę na inne czynniki – np. nawierzchnię po której się biega czy materiał z którego wykonane jest obuwie.

Stopa supinująca – tu mamy do czynienia ze szpotawym ustawieniem stawu skokowego, przez co stopa jest zwrócona na zewnątrz. W tym układzie łuk stopy jest znacznie wyższy niż w stopie neutralnej i podczas chodzenia ciężar ciała jest przenoszony na jej zewnętrzną krawędź. U osób z takim ustawieniem sprawdzą się buty biegowe regulowane, z miękkim językiem i dobrze stabilizujące szpotawe ustawienie kostek.

Stopa pronująca – jednym słowem stopa z płaskostopiem, gdzie przyśrodkowy łuk stopy jest spłaszczony i praktycznie dotyka ziemi, wynika to często z koślawości stawu skokowego i nadwagi. Osoby z takim ustawieniem stopy najbardziej komfortowo będą czuły się w butach do biegania z grubszą podeszwą, która będzie amortyzowała stopy.

Jakie buty do biegania – nawierzchnia to ważny czynnik przy decyzji

Teren, po jakim będziemy biegać, odgrywa olbrzymią rolę przy wyborze butów do biegania. Chodzi tu o korelację między grubością i twardością podeszwy buta a twardością nawierzchni. Przyjmuje się asfalt czy betonowe chodniki za najtwardsze, następnie sztuczne tartanowe nawierzchnie na stadionach, które posiadają tartan o średniej twardości – doskonałej do treningów średniodystansowych, aż po miękką trawę czy piaszczysto-żwirową trasę w lesie, parku. Do każdego rodzaju inne buty biegowe będą odpowiednie. Warto więc poszukując butów do biegania damskich czy butów męskich do biegania na ten właśnie czynnik. Jak to uczynić?

– Jeżeli biegasz po miejskiej dżungli, będziesz potrzebować dosyć grubej i dobrze amortyzującej podeszwy w butach sportowych do biegania. To właśnie ona będzie absorbowała cały ciężar ciała uderzający z impetem o twardy betonowy chodnik. Jeżeli więc nie chcesz po pierwszych 5 kilometrach nabawić się różnego rodzaju przeciążeń w stawach kolanowych lub zapalenia okostnych goleni, które przez ból zniechęcą Cię do biegania przez następne tygodnie – zadbaj w butach biegowych o miękką podeszwę. Możesz je znaleźć np. pod szyldem „buty do biegania po asfalcie” czy „najlepsze buty do biegania twarda nawierzchnia” bądź też zapytać doradcy w sklepie.

– Jeżeli natomiast biegasz głównie po lesie, nie musisz aż tak martwić się o grubość podeszwy swoich butów do biegania. Możesz wtedy zaryzykować trochę cieńszą i twardszą podeszwę, często używaną w tzw. butach startowych, których przeznaczeniem jest oddawanie energii przez podłoże w celu uzyskania lepszych rezultatów czasowych. Masz wątpliwości? Skontaktuj się ze sprzedawcą online bądź doradcą w sklepie – oni najlepiej podpowiedzą Ci, jakie buty do biegania wybrać i doradzą konkretny model!

Najlepsze buty do biegania – zwróć uwagę na materiał

To, z czego wykonane są buty biegowe, ma znaczenie w dwóch kwestiach. Pierwsza to waga obuwia – chyba nikt nie chce biegać w ciężkich wojskowych kamaszach. Ma to wpływ głównie na komfort oraz często może nawet zaburzać prawidłową technikę biegu. Dlaczego? Otóż najzwyczajniej w świecie będziemy mieć problem z uniesieniem kończyny i w związku z tym bardziej przesuwać stopę do przodu, zamiast po prostu biec. Wybierz więc lekkie obuwie do biegania, które zapewni Ci maksymalną wygodę ruchów!

Drugą kwestią jest materiał, z jakiego została wykonana cholewka obuwia do biegania. Zwróć uwagę czy jest to przewiewna oddychająca siatka, czy też grubszy, wiatro- i wodoodporny materiał. Te pierwsze są bardziej uniwersalne – idealne do letnich i wiosennych biegów, z kolei w drugich będziesz biegać głównie w zimę i jesienią z uwagi na ich funkcjonalność. Zanim podejmiesz decyzję, jakie będą dla Ciebie najlepsze buty do biegania, zastanów się, jakie powinny spełniać wymogi. Nie wszystkie buty biegowe są bowiem wykonane z wodoodpornych materiałów!

Jakie buty do biegania? Przetestuj swój model

Już z pewnością wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania. Śmiało możesz więc udać się do sklepu po swój trafny zakup. Wiele z nich oferuje teraz możliwość przymierzenia butów i przetestowania ich na bieżniach stacjonarnych, gdzie samodzielnie możesz ocenić ich wygodę oraz komfort podczas biegu. Pamiętaj również o tym, że buty biegowe muszą być około pół rozmiaru większe od butów codziennych, ponieważ stopa podczas biegu mocno się przemieszcza i puchnie. Pozwoli Ci to uniknąć bólu oraz tzw. czarnych paznokci, które bywają częstym problemem w zbyt ciasnym obuwiu do biegania. Nie zastanawiaj się więc dłużej, jakie buty do biegania wybrać, lecz idź do sklepu i sprawdź, w których czujesz się komfortowo! Możesz też zamówić swoje online – najczęściej bezpłatnie możesz je zwrócić w określonym terminie, gdy okażą się niewygodne albo będą w niewłaściwym rozmiarze.

Podsumowując, każdy ma inną stopę i trudno będzie wskazać konkretny model obuwia do biegania, pasujący każdemu. Warto natomiast zwrócić uwagę na komfort użytkowania oraz na to, żeby buty były bezpieczne – odpowiednio stabilizowały i amortyzowały. Biegasz po twardych nawierzchniach? Wybierz buty do biegania po asfalcie. Wolisz przebieżki po lesie? Postaw na buty startowe. Chcesz pobiegać na bieżni w siłowni? Wybierz wygodne buty sportowe do biegania! Dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych kontuzji. Miłego biegania!

Autor:

Mocne strony: trening funkcjonalny, rehabilitacja, zapobieganie urazom, trening wytrzymałościowy
Kwalifikacje: Certyfikowany Trener Personalny, Instruktor Sportu, Masażysta
Osiągniecia: Medalista Mistrzostw Polski w biegu na 400m przez płotki
Sprawne ciało to zdrowe ciało.