NEAT – czym jest? I dlaczego jest tak ważny

NEAT, czyli spontaniczna aktywność fizyczna niezwiązana z treningiem.
Jak możesz wywnioskować, jest to każdy rodzaj aktywności, który wykonujesz poza treningiem. Każdy z nas będzie trochę inaczej wydatkował energię poza treningiem. Zależy to od rodzaju wykonywanej pracy, od ilości spacerów, od ilości zabaw. Zmiennych jest naprawdę dużo.

Z badań wynika też, że u osób starszych NEAT jest mniejszy, ale nie z powodów fizjologicznych, a po prostu ze zmniejszanej wraz z wiekiem aktywności. Zwróć uwagę na to, ile energii wydatkują dzieci, które przez cały biegają i nie potrafią usiedzieć na miejscu, a ile takiej aktywności ma przeciętny dorosły.
Spontaniczną aktywność fizyczną niezwiązaną z treningiem zdecydowanie zaburzają samochody. Krótko mówiąc, robimy się coraz bardziej wygodni i coraz częściej szukamy rozwiązań, które nie wymagają od nas wysiłku.
I tak, wiem, jest zimno, pada, wieje i ogólnie pogoda nie sprzyja wychodzeniu z domu. Ale zastanów się, czy ważniejsza jest dla ciebie wygoda, czy jednak sprawność, którą możesz sobie zapewnić rezygnując z niektórych udogodnień?

Spokojnie, nie demonizuję samochodów, zmywarek, czy hulajnóg elektrycznych. Wszystko jest dla ludzi, tylko zachowajmy umiar i pamiętajmy, że to, jak traktujemy nasze ciało teraz, będzie procentować za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Może warto chociaż dwa/trzy razy w tygodniu zamienić samochód na spacer albo rower? O ile oczywiście masz taką możliwość.

Jeżeli chcesz zrzucić kilka kilogramów, to świadome wdrożenie NEAT będzie super początkiem przygody z redukcją masy ciała. Pamiętaj, że redukcję możemy przeprowadzić albo zmniejszając ilość energii spożywanej z posiłkami, albo zwiększając ilość energii wydatkowanej np. poprzez spacery. A wydaje mi się, że zwiększenie NEAT jest dobrym pomysłem, aby nie rezygnować z jedzenia :).

Poza tym, warto podkreślić, że dzięki zwiększonej aktywności fizycznej poprawia się praca układu krążenia, układu hormonalnego, zwiększa się ukrwienie narządów, zmniejsza ryzyko utraty masy mięśniowej i wiele innych wspaniałych korzyści.

A! Jeszcze jedna ważna kwestia. W dobie ciągłego korzystana z komputerów, telewizorów, telefonów komórkowych, tabletów i innych wymysłów ludzkości, dobrze jest się od tego oderwać i pójść na spokojny spacer bez tego typu umilaczy. Ty przewietrzysz głowę, a twój układ hormonalny będzie ci za to wdzięczny. Uwierz mi, znam się na tym i dopóki nie zaczęłam poszerzać wiedzy w dziedzinie endokrynologii i zaburzeń hormonalnych, nie byłam świadoma, jak duży wpływ na układ hormonalny ma cała otaczająca nas elektronika.

Podsumowując, postaraj się zwiększyć pozatreningową aktywność fizyczną. Jeżeli masz dzieci, na pewno będą zadowolone z większej ilości zabaw. To samo ze zwierzakami – akurat one są super motywatorem do ruszenia się z kanapy. Pamiętaj, ruszaj się dla sprawności i dla większej ilości jedzonka 🙂

Autor: