Odzież na siłownie – jak się ubrać na siłownię?

Ubranie na trening powinno być przede wszystkim wygodne – musisz czuć się w nim swobodnie, a odzież nie powinna ograniczać ruchów, ani utrudniać ćwiczeń.

Odzież treningowa wykonana z materiałów niskiej jakości nie nadaje się do uprawiania sportu. Materiał musi bowiem przepuszczać powietrze, umożliwiając skórze oddychanie. Bardzo ważna jest tutaj tkanina – lepiej wybrać bawełnę w połączeniu z materiałami syntetycznymi. Na przykład modele z elastanem w tkaninie są bardzo wygodne i lepiej podkreślają sylwetkę. Najlepiej wybierać proste kroje, bez zbędnych naszywek. Po pierwsze – są po prostu niewygodne podczas zajęć, a po drugie – często mogą powodować kontuzję.

Ubrania na fitness dla kobiet 

Dobrze sprawdzają się legginsy, bo nie krępują ruchów, przylegają do ciała i nie przeszkadzają w trakcie ćwiczeń. Wybieraj spodnie w odpowiednim rozmiarze. Zbyt obcisłe legginsy będą uciskać skórę i powodować otarcia. Pamiętaj również, aby nie były to legginsy ze zbyt wysokim lub zbyt niskim stanem. Pierwsze podczas treningu mogą się rolować lub uciskać brzuch, a te z niskim stanem podczas przysiadów będą się zsuwać.

Koszulki na trening lepiej wybierać z tkanin innych niż bawełna, ponieważ bardzo nieestetycznie wyglądają na nich plamy potu. Zdecydowanie lepiej postawić na koszulki termoaktywne, wykonane ze sportowego materiału, który pozwala skórze oddychać i dobrze odprowadza pot.

Podczas treningu zawsze nosimy staniki sportowe podtrzymujące klatkę piersiową, najlepiej takie bezszwowe, które zapewnią komfort w czasie wykonywania ćwiczeń. W treningach nie ma miejsca na bieliznę koronkową ani na biust push-up. Zamiast stringów preferuj wygodne bawełniane bikini lub bokserki, których ciało w ogóle nie odczuwa podczas ruchu.

Jak mężczyzna powinien się ubrać na siłownię?

Spodenki sportowe wydają się być prostym i przewidywalnym elementem garderoby fitness, ale ich wybór najlepiej jest również dokonać na podstawie charakteru obciążeń. Jeśli trochę ćwiczysz, a następnie trenujesz na sprzęcie fitness, luźne spodenki będą najlepszą opcją. Jeśli często bierzesz duże ciężary lub dopasowujesz się do sylwetki, najlepiej jest dołączyć do zestawu treningowego dodatkową odzież kompresyjną.

Wysokiej jakości termoaktywna koszulka pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych warunków i zapewni lekkość oraz swobodę. Przy odpowiednim rozmiarze będzie leżeć jak rękawiczka i nie będziesz musiał niczego dostosowywać ani ocierać potu.

Akcesoria treningowe

Ręcznik 

Podczas treningu pocimy się, dlatego dla komfortu warto rozłożyć ręcznik na sprzęcie treningowym, z którego korzystamy. Oczywiście ręcznik przyda się też do wytarcia potu z ciała.

Ważna jest sportowa torba na siłownię, która powinna być pojemna, a jednocześnie niezbyt duża – tak, aby bez problemu zmieściła się do szafki w klubie. Warto zainteresować się modelami, które mają osobne kieszonki na obuwie oraz brudną odzież. Dodatkowo możesz do niej wrzucić butelkę z wodą czy pojemniki z jedzeniem.

Rękawiczki 

Przydadzą się każdemu, kto trenuje siłowo. Będą pomocne, gdy masz problemy z pocącymi się dłońmi – pozwolą na mocniejszy chwyt drążka czy sztangi.

Obuwie

Dla treningu fitness buty powinny zapewniać odpowiednią amortyzację i stabilizację. Dobrze dobrane obuwie sportowe zdecydowanie poprawia komfort ćwiczenia i zmniejsza ryzyko urazu np. stawów skokowych. Podeszwa powinna mieć dobrą przyczepność, żeby but nie ślizgał się na podłodze lub stepie. Poza tym dobrze, żeby były to buty wykonane z oddychających materiałów, bo dzięki temu są bardziej komfortowe.

Dla treningu siłowego konstrukcja podeszwy buta jest zupełnie inna niż w butach do biegania i wymaga stabilnej podstawy. Pięta znajduje się nieco wyżej niż palce, a but jest szerszy i całkiem sztywny. Oprócz zapewnienia stabilizacji, ma to także inną ważną funkcję – wysokie podbicie pięty kompensuje braki mobilności w stawie skokowym, dzięki czemu możemy wykonać lepsze technicznie ćwiczenia.